Gęsina. Pasztet. Wędliny online. Pasztety z gęsią i żurawiną

Gęsina na Św. Marcina

11 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Niepodległości. Tego dnia również wielu z nas sięga po pyszną gęsinę, kontynuując tradycję jedzenia tego wyjątkowego dania na Świętego Marcina. Skąd wzięła się ta tradycja i dlaczego to właśnie gęsina kojarzy się z tą datą?

Święty Marcin, biskup Tours, żył w IV wieku i jest uważany za jednego z najważniejszych świętych chrześcijańskich. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 11 listopada, a związane jest z wieloma obrzędami i zwyczajami, z których jeden to właśnie jedzenie gęsiny.

Tradycja ta ma swoje korzenie w legendzie związanej z samym świętym. Według opowieści, Marcin, będąc jeszcze żołnierzem, spotkał na drodze zmarzniętą żebraczkę. Nie mając nic innego, aby jej pomóc, podzielił się z nią kawałkiem swojego płaszcza. Nocą miał sen, w którym zobaczył Chrystusa ubranego w połowę swojego płaszcza, co uznał za znak Bożej łaski. Po tym wydarzeniu Marcin porzucił służbę wojskową, aby poświęcić się służbie Bogu.

Związek tej legendy z tradycją jedzenia gęsiny jest prosty – gęś symbolizuje obfitość i dobrobyt, co odzwierciedla hojność i wielkoduszność Świętego Marcina. Dlatego też, 11 listopada, wiele rodzin w Polsce gromadzi się przy wspólnym stole, by celebrować to święto smacznym posiłkiem.

Przygotowanie gęsiny na Świętego Marcina to prawdziwe wyzwanie kulinarno-artystyczne. Pieczenie gęsi jest procesem czasochłonnym, ale efekt końcowy jest tego wart. Tradycyjnie gęsinę przyprawia się solą, pieprzem, czosnkiem i ziołami, a potem piecze do chrupkości. Podawana jest z kluskami, czerwonymi buraczkami, kapustą kiszoną i sosem, co tworzy prawdziwą ucztę dla podniebienia.

Jedzenie gęsiny na Świętego Marcina to nie tylko kulinarna przyjemność, ale również okazja do wspólnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. To moment, aby zatrzymać się, celebrować tradycję i docenić dobro, które mamy w życiu.

Jeśli lubicie gęsinę zapraszamy do spróbowania naszych popisowych pasztetów z gęsi: klasycznego i z dodatkiem słodkiej żurawiny. Gwarantujemy, że będziecie zachwyceni!

Koszyk
Scroll to Top